Jak zmienić wpis pkd w KRS ?

Blog Firmowy

Jak zmienić kody PKD w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jak zmienić wpis pkd w KRS ?

Rejestrując jakąkolwiek działalność gospodarczą w Polsce, czy to w formie jednoosobowej działalności czy też w formie spółki osobowej lub kapitałowej, należy określić czym ta działalność będzie się zajmowała. Jednym słowem, jaki będzie przedmiot tej działalności. Dokonuje się tego poprzez wybór kodów PKD czyli kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. […]

Czym są kody PKD i jak je stosować?

Kod PKD to nic innego jak opis działalności spółki. Zazwyczaj przedsiębiorcy wybierają więcej niż jeden kod PKD z uwagi na to, że w ramach przedsiębiorstwa zajmują się kilkoma rodzajami aktywności. W wielu przypadkach przedsiębiorcy, po jakimś czasie od rozpoczęcia działalności, postanawiają zmienić przedmiot działalności. W konsekwencji muszą także zmienić kody PKD.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedmiot jej działalności, a co za tym idzie także kody Polskiej Klasyfikacji Działalności określa się w ramach umowy spółki. Z racji tego, że obecnie spółkę z o.o. można założyć internetowo poprzez platformę S24 jak i tradycyjnie zawiązując spółkę u notariusza, kody PKD zmienić można na dwa sposoby.

Zmiana kodów PKD w spółce założonej przez S24

Jeśli Twoja spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została założona przez system S24 prowadzony przez Ministra Finansów, za pomocą wzorca umowy to kod PKD można zmienić bez konieczności wizyty u notariusza. Wystarczy, że wspólnicy spółki podejmą uchwałę za pośrednictwem systemu S24.

W przypadku spółki z o.o. założonej internetowo nie będzie możliwości zmiany kodów PKD tylko w wypadku gdy po założeniu spółki wspólnicy zmienili umowę spółki notarialnie. Jest to częsta sytuacja z uwagi na to, że wzorzec umowy spółki zawarty w platformie S24 jest jedynie podstawowym wzorem. Dodatkowo poprzez S24 można założyć spółkę jedynie z wkładami pieniężnymi. Każda niestandardowa zmiana musi być już dokonywana u notariusza.

Zmiana kodów PKD w spółce założonej notarialnie oraz w spółce, w której umowa spółki była zmieniana notarialnie

W przypadku gdy spółka z o.o. była zawiązywana notarialnie lub gdy wspólnicy dokonali notarialnej zmiany umowy spółki założonej przez S24, zmiany kodu PKD należy dokonać także w formie notarialnej. Tak jak już napisałem wyżej, kody Polskiej Klasyfikacji Działalności wpisuje się w umowę spółki. Aby zmienić umowę kod PKD należy zmienić więc umowę spółki. A to już odbywa się w formie aktu notarialnego. Dodatkowo zmiana umowy wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS.

Co ważne zmiana umowy spółki, także w zakresie zmiany kodów PKD, będzie skuteczna z momentem dokonania wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS.

Rozszerzenie kodów PKD

Zmiana przedmiotu działalności niejednokrotnie może wiązać się nie tyle z zupełną transformacją tego czym spółka ma się zajmować ile na rozszerzeniu katalogu przedmiotu działalności. Oczywiście, nie ma problemu z dodaniem nowych kodów PKD do już istniejących. W tym wypadku z prawniczego punktu widzenia należy podejść do tego jak do zmiany kodów.

Ile kodów PKD można ująć w umowie spółki z o. o.?

Aktualnie w Krajowym Rejestrze Sądowym można wpisać dziesięć kodów PKD, jeden kod dotyczy działalności przeważającej w typie podklasy, np. PKD 62.01.Z. Co ważne, nie oznacza to, że spółka może wykonywać działalność tylko w zakresie ujawnionym w odpisie KRS. W samej umowie spółki można umieścić więcej niż 10 kodów PKD. W większości przypadków będzie to jednak zbędne z uwagi na to, że można wskazać kod na poziomie klasy, która zawiera wiele podklas. Kilkoma kodami PKD na poziomie klasy można pokryć całość działalności spółki nawet jeżeli jest ona szeroka.

Wykonanie usługi spoza katalogu

Może się zdarzyć sytuacja, że spółka będzie chciała wykonać usługę lub sprzedać towar, który nie mieści się w katalogu kodów PKD wpisanych do umowy spółki. Jest to sytuacja niepożądana jednak należy wskazać, że nie będzie niezgodna z prawem. Ważne jednak aby przedsiębiorca po dokonaniu takiej sprzedaży niezwłocznie dokonał zmian kodu PKD poprzez dodanie nowego kodu.

W takiej sytuacji może pojawić się jednak problem natury podatkowej. Niektóre organy podatkowe nie uznają kosztów uzyskania przychodów, które w jakikolwiek sposób nie pasują do wykorzystywanych kodów PKD. Jest to jednak stanowisko do podważenia na etapie postępowania sądowego. Uznaje się, że podejście organów podatkowych nie jest słuszne.

Potrzebujesz wsparcia?

Jeśli po przeczytaniu naszego artykułu, chciałbyś uzyskać wsparcie prawne naszej kancelarii, skontaktuj się z nami, poprzez wypełnienie poniższego formularza kontaktowego. Prawnicy Kancelarii Linke Kulicki od lat wspierają przedsiębiorców, a obsługa prawna spółek i prawo spółek stanowi jeden z głównych obszarów naszego działania.

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.



⟨⟨ Powrót